1 stycznia 2023 r. to ostateczny termin do którego należy dostosować bazę eksploatacyjną do wymogów wynikających z Ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw.
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przed dniem 1 marca 2022 r. zobowiązani są dostosować swoje bazy eksploatacyjne do nowych wymagań. Warunek ten uznaje się za spełniony w przypadku, gdy przedsiębiorca dysponuje przynajmniej 1/3 ilości miejsc parkingowych w stosunku do ilości posiadanych pojazdów tj. zgłoszonych do zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydanego przez właściwe co do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Starostwo Powiatowe lub GITD.
W terminie do 15 stycznia 2023 r. przewoźnik zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia organu wydającego zezwolenie o spełnieniu przedmiotowego wymogu. W przypadku GITD oraz większości Starostw wystarczy druk OB dostępny do pobrania na stronie GITD. W skali kraju niektóre Starostwa dysponują własnymi drukami, które należy pobrać z ich strony internetowej lub w urzędzie. Oświadczenia można składać osobiście w biurach podawczych właściwych urzędów, koniecznie za potwierdzeniem przyjęcia na kopii lub przesyłając listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Naszym zdaniem jest to najbezpieczniejsza praktyka w perspektywie ewentualnej weryfikacji spełnienia tego wymogu.
Baza eksploatacyjna, to miejsce znajdujące się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej będące w dyspozycji przedsiębiorcy (własność, najem, użyczenie itp.), przystosowane do prowadzenia działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły, w skład którego wchodzi co najmniej jeden z następujących elementów:
- Miejsce postojowe dla pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym,
- Miejsce załadunku, rozładunku lub łączenia ładunków,
- Miejsce konserwacji lub naprawy pojazdów.
W przypadku gdy przewoźnik wykorzystuje kila baz eksploatacyjnych znajdujących się na terytorium kraju to łączna liczba miejsc postojowych powinna wynosić co najmniej 1/3 liczby pojazdów zgłoszonych do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Przykładowo przewoźnik X wykorzystuje 18 pojazdów, to na terenie jednej bazy lub w przypadku kilku baz powinien udokumentować w sumie 6 miejsc parkingowych. W przypadku zgłoszenia nie więcej niż dwóch pojazdów konieczne jest dysponowanie co najmniej jednym miejscem postojowym.
Podstawa prawna: Art. 5 ust. 2c i 2d ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 180 z późn. zm.):
„2c. Wymóg, o którym mowa w art. 5 ust. 1 lit. g rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, uznaje się za spełniony, jeżeli przedsiębiorca dysponuje odpowiednią do skali prowadzenia działalności bazą eksploatacyjną, znajdującą się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wyposażoną co najmniej w miejsca postojowe dla pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym w liczbie odpowiadającej co najmniej 1/3 liczby pojazdów zgłoszonych przez przewoźnika do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, z uwzględnieniem ust. 2d. W przypadku zgłoszenia nie więcej niż dwóch pojazdów konieczne jest dysponowanie co najmniej jednym miejscem postojowym.
2d. W przypadku posiadania przez przewoźnika drogowego kilku baz eksploatacyjnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej łączna liczba miejsc postojowych musi odpowiadać co najmniej 1/3 liczby pojazdów zgłoszonych przez przewoźnika drogowego do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.”